SZEPTY JESIENI

Ciiii…słyszysz?! 🙂

DSC0156

Właśnie nastał czas prawdziwej jesieni!
Za oknem rozprzestrzenia się cudowny widok ,bogaty w barwy z ciepłej gamy kolorystycznej. Czerwień, złoto i pomarańcz cieszą nas swoim widokiem, a ostre powietrze przypomina o zabraniu z sobą ciepłego swetra.

a
Lato, to był cudowny i szalony okres, w którym wszystko budziło się do życia i żyło z całych sił. Mieliśmy przypływ witalności. Długie wieczory i słońce dodawały nam energii do działania.


Jako że , jesteśmy połączeni z naturą ,większość z nas teraz samoistnie czuje ,że z nadchodzącym chłodem powinniśmy się bardziej oszczędzać.


Zbyt mało uwagi poświęcamy na większą potrzebę snu i odpoczynku, co pokazuje nam fala przeziębień w tym okresie jesiennym.
Nasz organizm musi zmienić swój tryb życia, przestawić się i dostosować.
Jeśli mamy za sobą cudowne lato ,którym zdążyliśmy się nacieszyć, to nie mamy w sobie złości na nadchodzący czas ”wyciszenia”.

DSC_0094
Uwielbiam jesień i cieszę się jak małe dziecko, że mogę czerpać z przyrody inspiracje na ten czas.
Zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy i my również możemy poświęcić ten jesienny okres na to jak one. Przyroda w tym okresie obdarowuje nas bogactwem pysznych dojrzałych owoców i warzyw sezonowych. Możemy przygotować z nich smaczne rozgrzewające potrawy jak i naturalne weki i konfitury.


No ,ale tak mogłaby powiedzieć moja babcia – a czy są osoby w moim wieku lub młodsze, które cieszyłyby się z przyrządzania konfitur? hehe myślę ,że my jesteśmy nastawieni bardziej na konsumpcje, a wielu z nas w ogóle nie zwraca uwagi na takie coś jak odżywianie. Kiedy jest się w sile wieku ,człowiek uważa się za niezniszczalnego i rady: mamy, cioci i babci nie trafiają do nas, bo helloł… mam moc i siłę nie z tej ziemi, na stare lata dopiero też będę taką samą babcią i będę mówić to samo młodszym pokoleniom. Niestety tak jest, że młodzi ludzie szukają doświadczenia i przeżycia wszystkiego na własnej skórze, a nie korzystania z rad innych ( tak babciu- też nie słuchałaś nikogo ,będąc panienką) 🙂


Czy to jest dobre? Hmm… okres poszukiwania kim jestem i buntu mam już za sobą, więc myślę ,że lubię uczyć się od innych, zadawać pytania i korzystać z ich wiedzy. Natomiast, to co zrobię z daną wiedzą i tak nie jest wiadome nawet przeze mnie, bo raz mogę skorzystać innym razem podziękować, bo będę wolała przeżyć to inaczej- ale to będzie już mój świadomy wybór, a nie chęć udawania kogoś ”najmądrzejszego”.


Dlatego na tym blogu ,nie podaje gotowej recepty w żadnej dziedzinie życia, tylko chce byś wyrobił/a swoje zdanie na każdej płaszczyźnie lub stworzył/a swój indywidualny tryb bycia- bo i tak jesteś wyjątkowym i niepowtarzalnym człowiekiem. Myślę, że doświadczenie kogoś innego może otworzyć nam oczy, lecz niekoniecznie będzie to działająca recepta na wszystkich.

DSC131
Jesień, jest przede wszystkim bogata w bardzo wartościowe produkty spożywcze. Ja osobiście bardziej zwracam uwagę na odżywanie w tym okresie niż latem. Ze względu na panującą różnorodność temperatur musimy być gotowi na wszystko, a więc musimy dbać o swoją odporność.
Ja pijam bardzo dużo świeżo wyciskanych soków, jem więcej ciepłych posiłków (jesienią jest łatwiej mi o stałe pory i ich regularność), pije herbaty, zioła z miodem, imbirem. Naprawdę uważam ,że kuchnia jesienią żyje! Jest ciepła ,rozgrzewająca… a przede wszystkim jesienią możemy odnowić naszą energie wydatkowaną latem i przygotować ją na nadchodzącą zimę.
Jesienią moja dusza czuje się jak ogrodnik, który zbiera plony wspomnień minionego lata ,a szykuje się już na nowe sadzenie przyszłych plonów szczęścia.


Myślę, że ten magiczny okres przetrwamy wspólnie z ogromną radością!
Jeśli będziemy żyć w zgodzie z naturą i przyłączymy się do jej rytmu ,a pomaga nam w tym obserwacja pór roku, to szybko zobaczymy ,że możemy uniknąć braku siły, komplikujących życie wysiłków i ponurych emocji, a jeśli tak się stanie szybko je przegonimy! 🙂
Wykorzystajmy ten okres spokoju do odnowy naszych sił!

2Mam dla siebie tej jesieni pewien plan do wykonania- może Ty też z niego skorzystasz i przyniesie Ci również wiele radości i pożytku 🙂

1. Sen– jest to czas na naładowanie brakującej energii… po lecie z trybu życia sowy i późnemu chodzeniu spać, mam zamiar zadbać o swoją regenerację poprzez sen. Wystarczająca ilość snu uczyni nas wypoczętymi i spokojniejszymi.

2. Zwolnienie– często przez cały czas dajemy z siebie wiele i działamy na szybkich obrotach ,nie mając okazji się zatrzymać i nacieszyć tym spokojem, na który zasłużyliśmy.

3. Czas dla siebie– pobyć trochę sam na sam z sobą. Wielu ludzi przeraża bycie z samym sobą i nie potrafią nawet 5minut usiedzieć w swoim towarzystwie hmmm…skoro nie lubią lub nie potrafią być z sobą jak inni mogą lubić być z nimi? Poznaj osobę którą jesteś, naciesz się sobą! To naprawdę rozwija i zobaczysz jak barwną istotą jesteś 🙂 Poczuj jak oddychasz! Zrobiłeś/łaś tak kiedyś?

4. Doceniać– nie tylko siebie ,ale i innych. Ja należę do osób ,które potrafią być dla siebie bardziej krytyczne i wymagające niż inni w stosunku do mnie. Często stawiałam sobie wysokie wymagania, którym jeśli nie sprostałam, byłam niepocieszona. Po co nam do szybszej ciemności za oknem dokładać niezadowolenie z siebie? Doceń ,to co masz już teraz! Doceń ,że jesteś i doceń tych których masz obok siebie! Zobaczysz, że jesteś już naprawdę bogaty i masz wiele powodów do radości.

5. Wdzięczność– być wdzięcznym. Nic nie jest na zawsze, wszystko jest na dziś. Często nie doceniamy czegoś, póki tego nie stracimy. Bądź wdzięczny za każdą osobę, każdy gest i każdy uśmiech jaki dostajesz od losu. A także pamiętaj! Są tylko lekcje i błogosławieństwa- wszytko z czasem zmienia nasz punkt widzenia i to kim jesteśmy. Więc wiedz , że istnieją również ukryte błogosławieństwa, których możemy nie widzieć w danym momencie i nazywamy je niesprawiedliwością ,czy złem- z biegiem czasu dodają siły i głębszego poznania!

6. Uśmiechaj się- kochaj! – Miłość budzi radość, radość budzi miłość! To najpiękniejsze uczucie i symbol życia! Więc kochaj! kochaj! kochaj! A Twój jeden mały uśmiech, może odmienić czyjś cały dzień!

7. Bądź tu i teraz– obecny.

DSC_0162PEACE&LOVE-NAMASTE

3 myśli na temat “SZEPTY JESIENI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s