”OBDAROWYWANIE”

Ostatnio na naszym blogu mieliśmy Gwiazdkowy konkurs. Jedną z zasad konkursu, było napisanie swoich przemyśleń, odczuć na temat ”Obdarowywania”. Wachlarz możliwości w odpowiedzi był bardzo duży.
Muszę jednak, jeszcze raz podkreślić i szczerze przyznać po raz kolejny ,że osoby biorące udział w tym konkursie sprawiły mi wiele radości, swoimi wypowiedziami.
Dlaczego, poruszam ponowie ten temat przy w tym wpisie?
Myślę ,że poniektóre wypowiedzi mogą Was zainspirować. Przy wpisie zawsze szybko, można odnaleźć ważne zagadnienia. Ponadto, jak wiecie chciałabym, żeby na naszym blogu – każdy miał możliwość uczenia się od siebie czegoś i wspólnego rozwoju.

Obdarowywanie cudownie ujęte w waszych wypowiedziach:

a

Mamy teraz przed sobą Świąteczny czas, który silnie związany jest z prezentami- a więc i obdarowywaniem. Jak można szybko zauważyć , wszystkie Nasze- wasze wypowiedzi , odnosiły się nie do samego materialnego obdarowywania, a do poruszania najpiękniejszej sfery podarunków- czyli uczuć. Co pokazuje naszą prawdziwą ludzką dojrzałość.

DSC_0229

 

Bywa tak, że bardzo wielu ludzi podchodzi do obdarowywania w sposób powierzchowny i materialny. Na pewno nieraz ,również mieliście możliwość obserwacji takiego zachowania.

DSC_0248.JPG
Czasami w pojęciu niektórych osób, obdarowywaniem- można kupić sobie czyjąś sympatię ,aprobatę lub próbować zyskać coś na dawaniu… Jest to bardzo zgubne, ponieważ podarunki zawsze powinny być bezinteresowne i dawane z czystości serca, o czym wspominaliście w swoich wypowiedziach również.

DSC_0332.JPG
Zawsze radość osoby , której ofiarowujemy coś – również jest podarunkiem dla nas, ale nie powinno być to, jedynym powodem dla którego dajemy. Tak- czasami ludzie są w stanie dla własnego podniesienia swojej wartości , obdarowywać innych-ponieważ ”wdzięczność”innych, karmi ich dumę.
Ale to również wy zauważyliście… 🙂

DSC_0499.JPG

Istnieją cztery sposoby obdarowywania:
1) materialne
2)edukacyjne
3)uczuciowe
4)duchowe

Obdarowywanie materialne jest najbardziej powierzchowne i zaspokaja nasze zewnętrzne potrzeby. Każdy z nas ma z tym bardzo często do czynienia. Mając urodziny, okazje okolicznościowe ludzie obdarowują się wzajemnie wszelkiego rodzaju rzeczami. Czasami są to, jak zauważyliście również rzeczy , które są po prostu dawane dla ”odpykania” czegoś w kalendarzu i nie idzie za tym nic więcej.
Można materialnie obdarowywać , również potrzebujących np głodnych -chlebem itd i jest to bardzo wartościowy i polepszający jakość życia innych dar. Materialne obdarowywanie również powinno wynikać z czystości naszych intencji i nigdy nie powinno być w nas poczucia oczekującego wdzięczności. Jeżeli , otrzymamy wdzięczność od drugiego człowieka ,to cudowne uczucie, ale nie ono samo w sobie ,powinno być celem dawania.

DSC_0455
Obdarowywanie edukacyjne– czyli takie, jakie dostajemy wraz z naszymi narodzinami w krajach Europejskich. Rodzice dający nam życie, darowują nam również możliwość godnego życia w pełni korzystając z możliwości danego państwa. Otrzymujemy cudowny prezent możliwości rozwoju i poznania . Jest to cudowny bezinteresowny podarunek.

DSC_0391.JPG
Obdarowywanie uczuciem. Było ,to najbardziej przytaczane przez was obdarowywanie. Każdego dnia mamy możliwość obdarować drugiego człowieka przyjemnym uczuciem radości, miłości lub szczęścia.
Przechadzając się po zatłoczonych ulicach miasta , przesyłając uśmiech obcym- mamy możliwość obdarować ich poprawieniem humoru . Nigdy nie wiesz, czy twój uśmiech nie rozświetli komuś wydającej się sytuacji beznadziejnej, bez wyjścia. Rodzice obdarowują swoje dzieci bezwarunkową miłością i to jest najpiękniejszy sposób obdarowywania . Bezwarunkowa miłość, ma to do siebie ,że jest najczystsza ponieważ jest wyzbyta oczekiwań. W partnerstwie troszeczkę trudniej jest o bezwarunkowe uczucie, ponieważ wszyscy pragniemy być kochani…i by nasze uczucie było odwzajemnione, a to naraża nas już na zawód , jeśli nasz podarunek miłości nie zostanie odwzajemniony. Miłość zawsze powinna być wolna od oczekiwań i bezwarunkowa.
Przyjaciół, częściej niż materialnie powinno obdarowywać się na poziomie wewnętrznym- czyli dawać poczucie szczerości, bezpieczeństwa i swojego czasu. Przywiązywanie uwagi do takich podarunków może przenieść wszystkie relacje na wyższy poziom. Czasami nie doceniamy takich podarunków nie materialnych i ich się domagamy, zamiast doceniać, że ktoś znalazł dla nas chwilę swojego czasu. Podarunek uwagi i czasu jest cudownym darem.

DSC_0460

W czasie świąt , kiedy to właśnie obdarowywanie, staje się niekiedy głównym celem u niektórych ludzi, gubi w sobie całą tą magię dawania. Czasami ,tak bardzo lubimy dawać ,że większą przyjemność robimy sobie- niżeli temu dla kogo ma być podarunek. Jak zauważyliście sami przyjmować podarunki jest również sztuką. Czasami możemy czuć się przytłoczeni i niezręcznie dostając coś… Jak również użyliście określenia ”zażenowani”, przytłoczeni- i słusznie, ponieważ niektóre podarunki wzbudzają w nas poczucie rewanżu lub poczucia odwzajemnienia się.
Każdy podarunek ,czy to materialny, czy uczuciowy ,powinien być zawsze darowany spontanicznie i z czystego serca. Powinien być niespodzianką dla drugiego człowieka. Takie obdarowywanie na pewno porusza serce najbardziej- kiedy nie spodziewamy się tego…

DSC_0456.JPG

Obdarowywanie dobrym słowem, pociechą w problemach , czy obecnością, gdy czujemy się samotni, to prawdziwy podarunek zapamiętany na zawsze i najcenniejszy.

 

 

Ostatni rodzaj obdarowywania , to duchowe. Nie patrząc na ten podpunkt z poziomu różnych religii-a z poziomu człowieczeństwa, możemy zauważyć ,że ofiarowując komuś kontakt z wyzwalającą mądrością- czyli poznaniem samego siebie- darowujemy coś najcenniejszego. W dzisiejszym świecie pełnym chaosu , wszyscy czegoś szukają. Szukają samych siebie. Obdarować kogoś wolnością do poznania samego siebie i swojej najgłębszej i najczystszej natury jest wyzwalające dla wszystkich. Wzmacnianie możliwości w umyśle każdej istoty jej drogocennych właściwości ,to cudowny bezgraniczny podarunek. Bogactwo dla nas wszystkich.

DSC_0402.JPG

Oby każdy dzień ,był dla nas podarunkiem nowego cudownego życia.

 

PEACE&LOVE-Namaste ❤

2 myśli na temat “”OBDAROWYWANIE”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s